[prisna-google-website-translator] Dikişlerde Enfeksiyon Durumunda Ne Yapılmalı? | BİM, A101, ŞOK Aktüel İndirim Fırsatları!

Dikişlerde Enfeksiyon Durumunda Ne Yapılmalı?Dikişlerde Enfeksiyon Durumunda Ne Yapılmalı? Doktorlar, gerekli incelemelerden sonra hastanın mevcut durumuna göre doğru tedavi yöntemini seçer ve tedavi yöntemini uygularlar. Bu tedavi yöntemleri ilaç tedavisi olabileceği gibi ameliyat gerektiren tedavi yöntemleri de olabilir. Ameliyat bir operasyon olup, vücut içinde bir sorunu belirlemek veya çözmek için yapılan tedavi yöntemidir. Bazı ameliyatlar kapalı olabileceği gibi bazı […]

Dikişlerde Enfeksiyon Durumunda Ne Yapılmalı?

Doktorlar, gerekli incelemelerden sonra hastanın mevcut durumuna göre doğru tedavi yöntemini seçer ve tedavi yöntemini uygularlar. Bu tedavi yöntemleri ilaç tedavisi olabileceği gibi ameliyat gerektiren tedavi yöntemleri de olabilir. Ameliyat bir operasyon olup, vücut içinde bir sorunu belirlemek veya çözmek için yapılan tedavi yöntemidir. Bazı ameliyatlar kapalı olabileceği gibi bazı ameliyatlar açık olabilir. Bu durum hastanın durumuna göre belirlenir.

Açık ameliyatlar, operasyon bittikten sonra bir dikiş gerektirir. Günümüzde ameliyat sonrası dikiş yöntemi oldukça gelişmiştir. Bu dikişlerin bir süre ameliyat bölgesinde kalması ve sonrasında alınması gerekir. Fakat bazı sebepler nedeniyle dikiş bölgesinde sorunlar kendini gösterebilir. Bu yazıda dikiş bölgesinin enfeksiyon kapması durumunun ne olduğu ve neden kaynaklandığı, bu durumda ne yapılabileceği konularında bilgiler vereceğiz.

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi açık ameliyatlar sonrasında dikişle bölgenin kapanması için desteklenmesi gerekir. Vücut bir süre sonra bölgeyi kendi kendine kapanacaktır fakat ilk süreç için ameliyat yarasının açılmaması ve yara bölgesinin enfeksiyon kapmaması için dikiş gerekir. Bahsi geçen bu dikiş bölgesinin mikrop alarak enfeksiyon kapması durumunda sorun oluşur. Çünkü bu sürecin bir sıkıntı olmadan geçmesi ve peşinden de dikişlerin alınması gerekir. Dikişlerin düzgün bir şekilde alınabilmesi için de dikişte enfeksiyon olmaması önemlidir.

Dikişler Neden Enfeksiyon Kapar?

Dikişlerin enfeksiyon kapmasının birçok sebebi olabilir. Ameliyat sonrası hasta bakımı önemli bir konudur. Hastanın mutlaka bir sağlık kuruluşunda veya evde belirtilen aralıklarda pansuman yaptırması gerekir. Pansuman konusuna yeteri kadar önem vermemek yara bölgesinde bahsi geçen sorunların oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda bu sorun dikişlerin atılma anında da kendisini göstermiş olabilir. Operasyon sonrası dikiş aletlerinin veya alanın yeteri kadar hijyenik olmaması dikiş bölgesinde iltihaplanmaya sebep olabilir. Hastanın mevcut durumundan kaynaklı vücudunda hassasiyet görülmesi de dikişlerde iltihaplanmaya neden olabilir.

Dikişlerde Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Dikişlerde Enfeksiyon Durumunda Ne Yapılmalı?

Dikişlerin enfeksiyon belirtilerini hasta başlangıçta anlamayabilir. Özellikle ev ortamında yapılan pansumanlarda ilk belirtiler anlaşılamayabilir. Enfeksiyon durumu biraz ilerleyince sarı bir akıntı olur. Bu akıntı bazı durumlarda yeşilimsi bir renk şeklinde de olabilir. Akıntının pis kokması durumu da olabilen bir durumdur. Enfeksiyon arttığı zaman hasta beklenmedik ve ani ağrılar hissedebilir. Bu ağrının ameliyat bölgesinden kaynaklı ağrılar olduğu düşünülse de enfeksiyondan kaynaklı da olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bölgede bir kızarıklık ve şişlik en belirgin belirtilerdendir. Enfeksiyonun durumuna göre hastanın ateşi de çıkabilir. Bu belirtilerin görüldüğü durumlarda mutlaka doktorunuza gitmeli ve ameliyat bölgesini kontrol ettirmelisiniz.

Dikişlerde Enfeksiyon Oluşumunda Ne Yapılabilir?

Yukarıda verilen belirtilerden yola çıkarak dikiş bölgesinin enfeksiyon kaptığı düşünülüyorsa mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. Dikişlerde enfeksiyon durumlarında evde kendi başınıza yapabileceğiniz bir uygulama yoktur. Doktorunuz ilgili incelemeleri yaptıktan sonra enfeksiyonun derecesini ve sebebini belirleyecektir. Enfeksiyon cilt bölgesinin altında olduğu düşünülüyorsa cildin temizlenmesi sonunda antibiyotik tedavisi önerebilir.

Eğer doktorunuz ameliyat sırasında bir enfeksiyon kapma durumu olduğunu düşünüyor ise ameliyat bölgesini açabilir ve yabancı bir madde var mı kontrol edebilir. Sonrasında ise yine bir antibiyotik tedavisi önerebilir. Nihayetinde doktorunuz önerdiklerini yaptıktan sonra dikişlerdeki enfeksiyon geçecektir. Aksi bir durum olduğu takdirde tekrar doktorunuza gitmelisiniz.

Dikişleri Enfeksiyondan Korumak için Ne Yapılmalı?

Dikişlerde Enfeksiyon Durumunda Ne Yapılmalı?

Dikişlerde enfeksiyonunun nedenleri yukarıda sayılan nedenler olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken konular da dolaylı olarak bellidir. Öncelikle dikiş işlemini gerçekleştiren kişilerin mutlaka hijyenik araç gereç kullanmaları gerekir. Aynı zamanda operasyon sırasında yara içine yabancı bir madde girmediğinden emin olunmalıdır. Hastanın ise ameliyat sonrası pansuman ve diğer bakımlarına dikkat edilmelidir.

Pansuman evde yapılırsa pansuman sırasında yapacak kişi ellerini yıkamalı ve eldiven takmalıdır. Eğer evde halledilemeyecek bir durum var ise en yakın sağlık kuruluşuna giderek düzenli olarak bu pansuman ve bakımların yaptırılması gerekir. Ayrıca merak edilse dahi yara bölgesine dokunulmamalıdır.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ