[prisna-google-website-translator] Yüksek Kolesterol Belirtileri | BİM, A101, ŞOK Aktüel İndirim Fırsatları!

Yüksek Kolesterol Belirtileri • 1.198 kez görüntülendi.

Yüksek kolesterol nedir?

Kolesterol balmumu, yağ benzeri bir maddedir. karaciğer üretir. Hücre zarlarının oluşumu için hayati önem taşır. D vitamini ve bazı hormonlar. Kolesterol suda çözünmez, bu yüzden vücutta kendi başına seyahat edemez.

Lipoproteinler olarak bilinen partiküller, kolesterolün kan dolaşımı yoluyla taşınmasına yardımcı olur. İki ana lipoprotein formu vardır.

Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) Ayrıca, “kötü kolesterol” olarak bilinen, arterlerde birikebilir ve kalp krizi veya inme gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) Bazen “iyi kolesterol” denir, LDL kolesterolü eliminasyon için karaciğere geri döndürür.

Yüksek miktarda yağ içeren çok fazla yemek yemek, kanınızdaki LDL kolesterol düzeyini artırır. Bu bilinen yüksek kolestorol ayrıca hiperkolesterolemi veya hiperlipidemi olarak da adlandırılır.

LDL kolesterol düzeyleri çok yüksekse veya HDL kolesterol düzeyleri çok düşükse, kan damarlarınızda yağ birikintileri oluşur. Bu tortular, atardamarlarınız boyunca yeterli kanın akmasını zorlaştırır. Bu sorunlara neden olabilir vücudun boyunca Özellikle de kalbinizde ve beyninizde veya ölümcül olabilir.


Yüksek belirtileri nelerdir
kolesterol?

Yüksek kolesterol tipik olarak herhangi bir semptoma neden olmaz. Çoğu durumda sadece acil durumlara neden olur. Örneğin, kalp krizi veya inme Yüksek kolesterolün neden olduğu hasardan kaynaklanabilir.

Bu olaylar genellikle yüksek kolesterol arterlerinizde plak oluşumuna yol açana kadar gerçekleşmez. Plak arterleri daraltabilir, böylece daha az kan geçebilir. Plak oluşumu arteriyel astarınızın makyajını değiştirir. Bu ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kolesterolünüzün çok yüksek olup olmadığını bilmenin tek yolu kan testi. Bu, toplam kan kolesterol seviyesinin dekilitre başına 240 miligramın üzerinde (mg / dL) olması anlamına gelir. Size doktorunuza sorun. kolesterol testi 20 yaşını bitirdikten sonra. Sonra kolesterolün her 4 ila 6 yılda bir tekrar kontrol edilmesini sağlayın.

Yüksek kolesterol öyküsü varsa, doktorunuz kolesterolünüzü daha sık kontrol etmenizi önerebilir. Ya da aşağıdaki risk faktörlerini gösterirseniz:

 • yüksek tansiyon
 • fazla kilolu
 • duman

Genetik koşullar

Denilen yüksek kolesterol neden genler geçti bir durum var ailesel hiperkolesterolemi . Bu duruma sahip kişiler, 300 mg / dL veya daha yüksek kolesterol seviyelerine sahiptir. Deneyebilirler ksantomlu cildin üzerinde sarı bir yama veya cildin altında bir yumru gibi görünebilir.


Koroner arter (kalp) hastalığı

Kalp hastalığı belirtileri Erkekler ve kadınlar için farklı olabilir. Ancak, kalp hastalığı Amerika Birleşik Devletleri’nde her iki cinsiyette bir numaralı katil kalır. En yaygın belirtiler şunlardır:

Yüksek kolesterolün neden olduğu plak birikimi, beyninizin önemli bir kısmına giden kan kaynağının azaltılması veya kesilmesi konusunda ciddi risklere yol açabilir. Bir inme meydana geldiğinde olan şey budur.

İnme tıbbi bir acil durumdur. Önemlidir hızlı hareket et Siz ya da tanıdığınız birinin inme belirtileriyle karşılaşırsanız tıbbi tedaviye başvurun. Bu belirtiler şunlardır:

Kalbi kanla besleyen arterler, plak birikmesi nedeniyle yavaşça daralabilir. Bu süreç denir ateroskleroz , zamanla yavaş yavaş olur ve hiçbir belirtisi yoktur. Sonunda, bir parça plak kırılabilir. Bu olduğunda, plağın etrafında bir kan pıhtısı oluşur. Kalp kasına kan akışını engelleyebilir ve oksijen ve besinlerden yoksun bırakabilir.

Bu yoksunluğa iskemi denir. Kalp hasar gördüğünde ya da kalbin bir kısmı oksijen eksikliği nedeniyle ölmeye başlarsa buna kalp krizi denir. Kalp krizi için tıbbi terim miyokard enfarktüsüdür.

Göre Amerikan kalp derneği Amerika Birleşik Devletleri’nde biri, her 34 saniyede bir kalp krizi geçirir.

Bir kalp krizi belirtileri şunlardır:

 • göğüste veya kollarda sıkışma, sıkma, dolgunluk, ağrı veya ağrıyan
 • nefes almada zorluk
 • endişe ya da yaklaşan bir kıyamet duygusu
 • baş dönmesi
 • mide bulantısı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi
 • aşırı yorgunluk

Kalp krizi tıbbi bir acil durumdur. Kalp krizinden sonraki ilk birkaç saat içinde tedavi başlamazsa, kalbe verilen hasar geri döndürülemez hatta ölümcül olabilir.

Siz ya da tanıdığınız herkesin kalp krizi belirtileriyle karşılaşması durumunda hızlı davranmak ve tıbbi tedavi aramak önemlidir.


Periferik arter
hastalık

Periferik arter hastalığı (PAD) Plak arterlerin duvarlarında biriktiğinde oluşabilir. Bu böbrekler, kollar, mide, bacaklar ve ayaklara kan sağlayan arterlerdeki kan akışını engelleyecektir.

Erken PAD belirtileri şunları içerebilir:

 • Kasılma
 • achiness
 • yorgunluk
 • aktivite veya egzersiz sırasında bacaklarda ağrı, aralıklı topallama denir
 • bacaklarda ve ayaklarda rahatsızlık

PAH ilerledikçe, semptomlar daha sık ortaya çıkar ve istirahat halindeyken bile ortaya çıkar. Daha az kan akışı nedeniyle ortaya çıkabilecek semptomlar şunlardır:

 • Bacak ve ayakların derisinde incelme, solukluk veya parlaklık
 • kan eksikliğinin neden olduğu doku ölümü kangren
 • bacaklarda ülserler ve çok yavaş iyileşmeyen veya iyileşmeyen ayaklar
 • dinlenirken gitmeyen bacak ağrısı
 • ayak parmaklarında yanıyor
 • bacak ağrısı
 • kalın ayak tırnaklarını
 • mavi olan ayak parmakları
 • Bacaklarda daha az saç büyümesi
 • diğer bacağınıza göre alt bacağınızın veya ayağınızın sıcaklığındaki azalma

PAH olan kişilerde kalp krizi, felç veya bacak ampütasyonları olma riski daha yüksektir.

Yüksek kolesterol, lipit paneli adı verilen bir kan testi ile teşhis edilmesi çok kolaydır. Doktorunuz bir kan örneği alacaktır ve analiz için bir laboratuvara gönderecektir. Doktorunuz, testten en az 12 saat önce hiçbir şey yememenizi veya içmemesini isteyecektir.

Bir lipit paneli toplam kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseritleri ölçer. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) diyor ki bunlar istenen seviyeler :

 • LDL kolesterol: 100 mg / dL’den az
 • HDL kolesterol: 60 mg / dL veya daha yüksek
 • trigliseritler: 150 mg / dL’den az

Toplam kolesterolünüz genellikle 200 ile 239 mg / dL arasında ise “borderline high” olarak kabul edilir. 240 mg / dL’nin üzerinde ise “yüksek” kabul edilir.

LDL kolesterolünüz genellikle 130 ile 159 mg / dL arasında ise “borderline high” olarak kabul edilir. 160 mg / dL’nin üzerinde ise “yüksek” kabul edilir.

Sizin HDL kolesterol 40 mg / dL’nin altındaysa genel olarak “kötü” kabul edilir.


Kolesterol seviyeleri nasıl olabilir?
İzlenecek mi?

Amerikan kalp derneği 20 yaşından büyük sağlıklı bir yetişkinseniz, kolesterol seviyenizi her 4 ila 6 yılda bir kontrol etmenizi önerir. Yüksek kolesterol riskiniz artarsa ​​kolesterolünüzü daha sık kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Bir ailenin kolesterol sorunları ya da genç yaşta kalp krizi geçirmişseniz, özellikle de ebeveynleri veya büyük anne ve babalarını etkilediyse, daha sık kolesterol kontrolüne de ihtiyacınız olabilir.

Yüksek kolesterol erken aşamalarda semptomlara neden olmadığı için iyi yaşam tarzı seçimleri yapmak önemlidir. Bir ye sağlıklı diyet korumak egzersiz rutini ve doktorunuzun ofisinde kontrol edilerek kolesterol seviyenizi düzenli olarak izleyin.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ